Eibach Pro-Spacer Kit (Pair Of Spacers) 15mm Per Spacer (System 4) S90-4-15-007 (Silver)
In stock
Seen this product cheaper? We have a price match guarantee!
SKU: S90-4-15-007
Colour: Silver
Size: 15mm
System: 4
Centre Bore: 63.3mm
For What Thread: M12x1,5
Fittings: Fittings included
Spacer Stamping: 91415007
Extra Notes: ATTENTION - ALSO NOTE ON SERIES WHEELS! - When using the wheelspacers you have to verify that the wheels being used have suitable cut-outs to take up the original bolts. Without these cut-outs it is not possible to use the wheels or wheelspacers! Please check as follows: Stud lengh (e.g. 25mm) minus spacer-thickness (e.g.15mm) = 10mm exess length. So the cut out should have 11mm depth to take the original stud. Further the cut out should have minimum 22mmx22mm height/width to take the overlaping nut. It´s allowed to shorten the stud bolt with a saw (Maximal up to the beginning of the nut. - We recommend only to shorten the minimum lengh.) If shorten the stud bolts, first please consider that all wheels used at the car still will fit (e.g. summer- / winterwheels) ATTENTION: when using 15 mm wheelspacers at least 7 mm deep cut-outs are needed (at 20mm wheelspacers at least 2mm deep cut-outs are needed) as the nuts stand over the contact surface! It´s allowed to shorten the stud bolts
Not permitted for vehicles with steel wheels!
  • Spacer with a screw system.
  • With centering collar (centering nose / hub centric)
  • Track change from 30mm to 60mm (spacer thickness from 15-30mm)